معرفی پروژه

شرکت بهین کاوش ثمین در زمینی به مساحت 25 هکتار واقع در شهرک صنعتی افق ابهر استان زنجان، اقدام به احداث کارخانه تولید فروسیلیسیم با ظرفیت تولید 80.000 تن در سال (در دو فاز اجرایی و مکمل) نموده‌است. این شرکت با هدف تولید و صادرات این محصول، با رعایت استانداردهای بین‌المللی و تنوع محصول، درصدد تولید این آلیاژ با ترکیب شیمیایی 75 درصد سیلیسیم می‌باشد.

مزایای اجرای طرح

  • ایجاد بزرگ‌ترین واحد تولیدکننده فروسیلیسیم در کشور
  • اشتغال زایی برای 400 نفر به‌صورت مستقیم مولد و پایدار و حداقل 2000 نفر به‌صورت غیرمستقیم در صنایع پایین‌دستی
  • رشد و بهبود شرایط اقتصادی منطقه از طریق به‌کارگیری نیروهای ماهر بومی و ارتقا تخصص‌ها و توسعه مهارت‌های فنی
  • توسعه صنایع پایین‌دستی از جمله صنایع تولید فولاد و تکمیل زنجیره ارزش

ملاحضات زیست محیطی

التزام و پایبندی تمامی ارکان این شرکت به صیانت از محیط زیست و رعایت الزامات و استانداردهای ملی و بین‌المللی زیست محیطی در تمامی مراحل انجام این پروژه از اصول خدشه‌ناپذیر برای اجرای این طرح قلمداد شده و همواره سرلوحه کلیه فعالیت‌ها بوده است. شایان‌ذکر است در این راستا اخذ موافقت‌های زیست محیطی و تشکیل هسته‌های اصلی واحد HSE در دفتر مرکزی و محل سایت اجرای کارخانه و همچنین به‌کارگیری آخرین تکنولوژی‌های روز جهانی سازگار با محیط زیست از اقدامات صورت گرفته می‌باشد.

فرایند تولید

برای تولید فروسیلیس فرآیندهای مختلفی بر اساس واکنش‌های احیائی از جمله ذوب قراضه آهن و سیلیس با کمک انرژی الکتریکی به‌همراه مواد احیا کننده مانند کربن صورت‌ می‌گیرد.

این شرکت با به‌کارگیری کوره قوس الکتریکی و با استفاده از مواد اولیه مرغوب و کنترل‌های دقیق کیفی، در نظر دارد فروسیلیسم را با بالاترین کیفیت در سطح بازار جهانی تولید کند.

کاربرد فرو سیلیسیم

فرو سیلیسیم آلیاژی است که به‌عنوان عامل اکسیژن زدا در تولید فولاد و تولید سیلیکون مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این فروسیلیس در تمام فولادهای ساده کربنی، کم آلیاژی و پر آلیاژی بدین‌منظور کاربرد دارد.

یکی از محصولات جانبی تولید فروسیلیس، پودر میکرو سیلیس است که حاصل از جمع آوری گرد و غبار گازها توسط سیستم‌های غبارگیر از طریق سیستم مبدل‌های حرارتی و فیلترها قبل از خروج از دودکش می‌باشد که با نام تجاری «میکرو سیلیکا» شناخته می‌شود. این محصول جانبی کاربردهای مختلفی در صنایع گوناگون دارد به‌عنوان نمونه، می‌توان از این محصول به‌شکل افزودنی بتن به‌منظور بهبود خواص مکانیکی آن استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up