کاربردهای سرب

کار بردهای گوناگونی برای سرب چه به عنوان فلز خالص و چه عنصر آلیاژی و چه عنصری از یک ترکیب شیمیایی وجود دارد.

دیاگرامی از کار بردهای مختلف سرب

همانگونه که مشاهده می شود کار بردهای عمده ی سرب به ترتیب در باتری ها، ورقها و قطعات اکسترود شده، تسلیحات،رنگ سازی و غلاف کابل هاست ولی به آنها محدود نمی شود و ذیلا توضیحات بیشتری در خصوص کار بردهای این فلز داده خواهد شد.

باتری های اسیدی

کاربرد اصلی این فلز، استفاده در باتری های اسیدی ذخیره ی برق است که در آنها ورقه ها یا شبکه ها از سرب و فلزات دیگری به ویژه آنتیموان ساخته می شود:

نورد اکستروژن

فلز سرب در صنعت ساختمان سازی به عنوان درز گیر و جلو گیری از هوازدگی و برای جلو گیری از نفوذ آب از طریق پوششهای سقفی مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین، به واسطه ی مقاومتش در برابر خوردگی های شیمیایی از ورقهای سربی به عنوان آستر حمامهای عملیات شیمیایی، کارخانجات تولید اسید و تانکهای ذخیره استفاده می شود.به دلیل چگالی بالای آنها، ورقهای سربی عایقهای صدای بسیار خوبی هستند و ورقهای فولادی با پوشش نازکی از سرب کاربرد جلو گیری از تشعشعات رادیو اکتیو دارند.

لوله های سربی

 ازلوله های سربی بخاطر مقاومت شیمیایی بسیار بالایشان برای انتقال مواد شیمیایی در کارخانجات تولید مواد شیمیایی استفاده می شود. همچنین آلیاژهای با ترکیب شیمیایی مناسب آن پس از اکسترود و برش به طولهای کوتاه به عنوان بوش برای کابلهای غلاف شده با سرب بکار گرفته می شوند.

ذرات رنگساز

از سرب در صنعت رنگ سازی بسیار استفاده می شده است ولی اخیرا بخاطر خطرات آن برای تندرستی استفاده از آن محدود شده است. ذره ی سازنده ی رنگ سفید با فرمول , 2PbCO3 • Pb(OH)2,بیشترین استفاده را در میان ترکیبات سرب دارد و دو ترکیب مهم دیگر سرب در صنعت رنگسازی عبارتند از سولفات سرب و کرومات سرب.

غلاف کابلهای برق فشار قوی

آلیاژهای سرب به علت قابلیت چکش خواری و اکسترود شدن بالا، مقاومت زیاد در برابر خوردگی و مقاومت حرارتی کم در تماس با محیط های گوناگون صنعتی و دریایی و همچنین انواع خاک و مواد شیمیایی به عنوان غلاف کابلهای فشار قوی مورد استفاده قرار می گیرد.

آلیاژهای سرب

سرب با فلزات بسیاری تشکیل آلیاژ می دهد که از جمله ی آنها می توان قلع، مس، آرسنیک، آنتیموان، بیسموت، کادمیوم و سدیم را نام برد که همگی اهمیت صنعتی بالایی دارند. سرب برای تولید یاتاقان، لحیم، فلز ضد سایش و فلزمورد استفاده در تایپ کاربرد دارد.لحیم های نرم عمدتا آلیاژهای سرب و قلع با یا بدون آنتیموان هستند، همچنین آلیاژهای نفوذ کننده ترکیباتی از سرب، قلع، بیسموت، کادمیوم و سایر فلزات با نقطه ذوب پایین هستند.  ساچمه های سربی ترکیبی از سرب و آنتیموان و آرسنیک هستند.فویل های سربی هم آلیاژهایی از سرب و برخی فلزات دیگرند. همچنین سرب به آلیاژ برنج افزوده می شود تا از فرسایش ابزار ماشینکاری جلو گیری کند.

تسلیحات

از سرب در گلوله های جنگی و همچنین تپانچه های ورزشی دسته کوتاه استفاده می شود.

وزنه های سربی برای غواصی

به دلیل چگالی بالا و مقاومت در برابر خوردگی در محیط های دریایی از این فلز برای تسهیل غواصی استفاده می شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up